شنبه, 30 تیر, 1403
SATURDAY, July 20, 2024
مقالات
انتخاب اولین خانم به عنوان مدیر کل ورزش و جوانان در استان گیلان

انتخاب اولین خانم به عنوان مدیر کل ورزش و جوانان در استان گیلان

سالهاست بحث انتصاب و به کارگیری مدیران خانم در دستگاههای دولتی مطرح گردیده و به فراخور حال و هوای فرهنگی و مأموریتهای هر دستگاه از وجود بانوان در حوزه مدیریت بهره گرفته اند . و اما در وزارت ورزش گرفتن کرسی مدیریت در فدراسیون های ورزشی استانها و ستاد بسیار دشوار بوده و میزان بکارگیری بانوان بسیار ضعیف بوده است . در ستاد به فراخور مشاغل تعریف شده ویژه بانوان در سطح معاون وزیر و مدیران کل مجموعه به ناچار از مدیران خانم استفاده گردیده و در سایر مسئولیت ها این مهم ضعیف بوده است . در فدراسیون های ورزشی دربها زودتر به روی بانوان گشوده شد و از دهه هشتاد به بعد شرایط مناسبی برای کاندیداتوری بانوان به عنوان رئیس فدراسیون ایجاد شد . گرچه در حال حاضر فقط در فدراسیون های بیماری های خاص- ژیمیناستیک شاهد حضور بانوان هستیم ولی هیچگونه محدودیتی جهت کاندیداتوری آنها جهت شرکت در انتخابات رئیس فدراسیون وجود ندارد .
در استانها و اما کار به علت پیچیدگی امور و وظایف مدیران کل بسیار سخت و دشوار است و به همین دلیل تمایل در بکارگیری مدیران زن در این بخش بسیار ضعیف بوده و چند باری بصورت محدود بانوان به عنوان سرپرست در ادارات کل ورزش و جوانان به کار گرفته شده اند .
سرکشی مستمر به پروژههای عمرانی در سطح استان- حضور مستمر در ورزشگاه ها و اماکن ورزشی مهم مرکز استان – حضور در میان تیم های ورزشی و اردوهای تدارکاتی و مسابقات استانی، باشگاهی و ...که در برخی رشته های ورزشی همچون پرورش اندام – شنا- شیرجه- واترپلو- کشتی- ژیمیناستیک و وزنه برداری آقایان نیز... محدودیتهایی برای حضور مدیر کل خانم وجود دارد . تمایل مسئولین وزارتی و شاید استانی راجهت بکارگیری در این بخش دچار تردید نمود . البته مدیران خانم جهت حضور در همه رشته های بانوان و بیش از 90 درصد از فعالیتهای آقایان هیچگونه مشکلی ندارد و این در حالی است که مدیران کل آقا تقریباً برای حضور در تمرینات- مسابقات و ... همه رشته های ورزشی بانوان دچار محدودیتهای فرهنگی می باشند . بنابراین ظن عدم امکان حضور آقایان در فعالیتهای ورزشی بیشتر است تا برای مدیران خانم گرچه وزیر ورزش و جوانان به علت تجربیات فراوان در استان و فعالیتهای اجرایی از این محدودیتها با خبر است باید دید به دلیل محدودیتهای مورد اشاره و سختی کار در اجرا، بانوان می توانند از این امتحان سخت که بستر آن فراهم گردیده است سربلند بیرون آمده و فضا را جهت بکارگیری مدیران بیشتری در استانهای کشور مهیا سازند . در هر صورت تصمیم وزارت ورزش و جوانان در این خصوص شجاعانه و در خور تقدیر می باشند . و لازم است مسئولین ارشد استان گیلان حداکثر همکاری را با مدیر کل ورزش و جوانان خود بعمل آورده تا با حداقل محدودیتها و مشکلات بتواند این مسیر دشوار را هموار نمایند . همچنین لازم است وزارت ورزش و جوانان با تأمین اعتبارات مکفی و دستور لازم به کلیه معاونین و مدیران کل ستادی و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور و فدراسیون های ورزشی حداکثر همکاری لازم را جهت تسهیل و تسریع در امور مربوط به استان گیلان بعمل آورند.

فرهاد نیکوخصال - کارشناس ورزشی
تهران، کیلومتر 7 بزرگراه فتح
خیابان خلیج فارس، بلوار رهنما
مجموعه سوارکاری و چوگان نوروزآباد
مجموعه های سوارکاری
021 - 6626 87 94
©2017 Equitation Complexes, All Right Reserved